Bankovní účet

S novým zaměstnáním se mi podařil uskutečnit další významný krok, čímž je otevření bankovního účtu. Úředníci jsou tu asi stejný paka jako u nás, ale mám pocit, že co se týče služeb, tak v Anglii jsou na tom o něco lépe.

První moje návštěva směřovala do jedné z poboček banky HSBC. Na informacích jsem se dotázal, co musím udělat pro to, abych si mohl otevřít bankovní účet. Bylo mi sděleno, že potřebuji pouze pas či občanský průkaz a proof of address. Jako proof of address můžete použít například účty za elektriku, plyn, TV atd. Obratem jsem jim sdělil, že tohle získat bude pro mě trošku problém, poněvadž bydlím v podnájmu a jaksi žádné účty na moje jméno nechodí. Dotázal jsem se, jestli bych nemohl přinést dopis od zaměstnavatele, na kterém by byla uvedena moje adresa. Mladá úřednice mi sdělila, že to by šlo a ať tedy přinesu dopis. Nějak mi vůbec nedošlo, že bych se měl také zeptat, co přesně má být v dopise napsáno a tak nějak jsem si myslel, že můj zaměstnavatel bude vědět co a jak. Nevěděl.

Druhý den jsem tedy opět navštívil pobočku HSBC s dotazem, co by mělo být obsaženo v dopisu od zaměstnavatele, na jehož základě si pak otevřu bankovní účet. Tentokrát byl u přepážky nějaký mladík a celkem ochotně mi na papír vypsal, co přesně by mělo být v dopisu uvedeno. Myslel jsem si, že už mám téměř vyhráno. V práci mi šefík vystavil požadovaný dokument a třetího dne ráno jsem šel do banky s tím, že účet otevřu. Suverénně jsem naběhnul k přepážce a na dotaz, jak vám mohu pomoci, jsem reagoval odpovědí, že si hodlám otevřít účet. Mám zde dopis od zaměstnavatele a pas. Úřednice mi sdělila, že to musí překontrolovat a po krátké prohlídce dokumentů se mě zeptala, zda-li má můj zaměstnavatel konto u HSBC, čímž mě docela zarazila. Poté co jsem jí sdělil, že asi ne, informovala mě, že dopis od zaměstnavatele akceptují pouze v případě, když má otevřený účet u HSBC :-). V tu chvíli se mi chtělo začít hrozně nadávat, ale jaksi jsem se nemohl vymáčknout, takže jsem jen tak syčel, prskal a hlavou se mi honily různý nadávky, bohužel v češtině :-). No prostě jsem se jen nasraně otočil a vyfuněl z banky ven.

Venku mě to nasrání trošku přešlo, tak jsem to vzal smykem do další banky – tentokrát Lloyds. Situace se v podstatě opakovala s tím rozdílem, že účet mi nakonec otevřeli. Když jsme vyplňovali formuláře a byly mi nabízeny různé služby, stále jsem se ptal, kolik to stojí a pokaždé jsem obdržel stejnou odpověď – free of charge. Fakt hustý. Jsem tedy šťastným majitelem bankovního účtu, kde neplatím nic za kreditní kartu, nic za vybírání z bankomatu, nic za internet banking, nic za telephone banking, nic za pohyby na účtu. To za tu námahu docela stálo ne?

Komentáře k článku “Bankovní účet”

Cigi říká:

jojo, to me v cechach dost sere, ty jejich podelany poplatky, staci aby ses podival na obrazek tve banky a uz platis. Co rikal kamos tak v Nemecku je totez jak v UK, pohoda jazz. Asi se zkusim poohlidnou po moznosti mit osobni ucet v zahranici 🙂

BoUk říká:

A to ještě nevíš jaký peklo jsem si užil s internetbankingem. Hned jak mi ho aktivovali, a dorazily mi příslušné dokumenty, celej natěšenej jsem to šel vyzkoušet, třikrát jsem popletl heslo a přístup mi byl zablokován. Odblokování nebyl až zas takový problém, akorát jsem musel zodpovědět pár otázek do telefonu. O pár dní později se mi stalo to samé, akorát u služby Servis 24 :-). Hochu, já myslel, že už se ke svému účtu nedostanu. Nakonec máma doma vyštrachala nějaké bezpečnostní heslo k telefonickému bankovnictví, které jsem použil poprvé a naposled někdy před dvěma lety, takže odblokování se povedlo. Jako alternativu mi navrhovali, že bych mohl zajít na ambasádu, poslat nějakej šílenej dopis já nevím kým vším ověřenej na vedení ČS s žádostí, aby mi zrušili Servis 24 a pak bychom to celý založili znova. Hrozná pakárna. Samozřejmě, ze nějaké poplatky by tam byly.

Cigi říká:

jojo sporitelnu sem zrusil je to des, mam ted Ebanku, a na pobocce sem byl naposled pro kartu.

Okty říká:

Cago kamo!.. 🙂 hukot s tou bankou :))) mimochodem mam take eBanku tady v cechach …. je uplne bomba!

Peters říká:

Takže jak na to koukám, už zbývají jenom ty milióny na účtě :-). Jinak české banky jsou fakt děs, ale ještě větší hrůza jsou úřady (někdy Ti budu povídat, co si s mladou jakožto cizinkou užíváme…). Ať se daří!

hejla říká:

zdar bouku a ostatni, koukam ze si zijes. Otviras ucty, to se asi kacaky – pardon libry jen zenou :-))) hele mrkni na odkaz http://www.prodeco.cz/cz/machine-rk5000.html , na to jsem ted makal, narez.

BoUk říká:

Dost dobrý Hejlo. A jak to chodí?

hejla říká:

Chodi to dobre, ale neseje to.


Kdo jsem

BoUk foto

Jmenuji se Petr Pabouček a zabývám se vývojem webů pro firmy a jednotlivce. Strávil jsem 2.5 roku v Anglii, kde jsem pracoval jako freelancer v oblasti web designu. Hovořím plynně anglicky a při své práci používám technologie HTML, CSS, PHP a MySQL...více o mně »

Vyhledávání

Poslední komentáře